آذرخش کربلا

آذرخش کربلا، مجموعه ای از سخنان علامه مصباح یزدی است که در محرم سال 78 بیان شده است.

این کتاب مجموعه ای از سخنان علامه #مصباح یزدی است که در 10 شب اول محرم در قم ایراد شده است. این سخنرانی ها در سال 78 و در اوج دوره دوم خرداد و حاکمیت به اصطلاح اصلاح طلبان صورت گرفت . به همین دلیل سخنرانی ها ناظر بر شبهات مطرح در آن سال ها و عملکرد این جریان سیاسی در کشور بود که بسیار به دوران امام حسین علیه السلام و یزید شباهت داشت.

در همان سال این سخنرانی ها تبدیل به کتاب شد و در دسترس علاقمندان قرار گرفت. مقام معظم رهبری در همان سال به منزل علامه مصباح تشریف آوردند و در تجلیل از این کتاب فرمودند من دوبار این کتاب را خوانده ام زیبایی این کتاب به این دلیل است که جریان کربلا و صدر اسلام را ناظر بر جریان امروز بیان شده است.

در این کتاب ناظر بر  شمر امروز و عمر سعد امروز سخن گفته شده است. در ضمن معظم له به این کتاب نقدی هم داشتند به  علامه فرمودند برخی شبهات نیز در ضمن مباحث کتاب به آن اشاره شده است که به آن ها پاسخی داده نشده است. پاسخ به این شبهات نیز بیانی مثل بیان خودتان می طلبد. به دنبال این نقد دلسوزانه،‌ علامه مصباح در دفتر مقام معظم رهبری به طرح آن شبهات و پاسخ تفصیلی به آن ها پرداخت و حاصل آن کتاب دیگری شد به نام «در پرتوی آذرخش».

مقام معظم رهبری در این دیدار در رابطه با امتیازات روش استاد در ارایه ی مطالب و سخنان خویش فرمودند:

«این پرداخت منطقی که شما دارید، مبارک است رنگ کاربردی، تحقیقات کاربردی، رنگ روز، رنگ نیاز زمان، اینکه انسان هم دچار تکرار و حرف های گفته شده و سست نشود، حرف منطقی و قوی بزند و هم مته ای از آن نیازهای روز و مسائل رایج سیاسی و غیرسیاسی و فرهنگی – سیاسی در آن وجود داشته باشد، این خیلی خوب است، پرداخت خوبی است این جور سیاحت مطلب خودش یک هنر است.»

مقام معظم رهبری همچنین، با اشاره به کتاب «آذرخشی دیگر از آسمان کربلا» که حاوی مجموعه سخنرانی های آیت الله مصباح در محرم 1421 قمری – سال 1379 – است، فرمودند:

«بنده این کتاب مربوط به عاشورا تقریباً همه اش را خواندم مطالبی است لازم، نمی شود گفت مفید، بالاتر از مفید (است). مطالب ضروری و لازم است از آن مطالبی هم هست که مخاطب را عصبانی می کند یک وقتی یک مطلبی است که حالا (چندان اثری از این جهت ندارد) یک وقت هم یک مطلبی است که حقیقتاً عصبانی می شوند و برمی خیزند، این کتاب از این نوع بود این طور بازکردن قضایای عاشورا، به روز کردن این قضایا خیلی مفید است. در این 7-8 جلسه، بعضی از مطالب مطالبی است که غیر از شما شاید کس دیگری نتواند، حداقل این طور نمی تواند، اصلش را هم حل کنیم لااقل این است که به این خوبی نمی تواند.»

حجم ویدیو: 4446727 | مدت زمان ویدیو: 183

توصیه می کنم علاقمندان به تاریخ تحلیلی این دو کتاب را مطالعه نمایند.

 

ارسال نظر