سخنرانی حجت‌الاسلام متانت در بابل

حجت‌الاسلام متانت، شب چهارم محرم در هیات یا فاطمه الزهرا بابل به بیان نکاتی درباره علم امام پرداخته است.

حجت الاسلام متانت (2)

 

امشب می خواهیم پرونده علم امام را ببندیم؛ پیامبر خدا فرمود هم خدا و هم علی(ع) شاهد رسالت من هستند، از امام صادق(ع) پرسیدند کسی که نزدش بهره ای از کتاب مبین است اعلم است یا کسی که کل کتاب مبین است، امام فرمودند علم همچون آدمی در مقابل علم امیرالمومنین(ع) مانند پشه ای است که کنار دریا بیاید و بالش را خیس می کند چه قدر از آب دریا کم می شود. اگر خدای متعال همه ی نعمت ها را به ما بدهد اما علی(ع) را بگیرد انگار هیچ نعمتی نداده است. آیه می فرماید خداوند علم غیبش را برکسی نهان نمی کند مگر آنکه او را انتخاب کرده باشد، مفسرین این را بر علی(ع) و اهل بیت می دانند.

خداوند می‌فرماید چگونه است حال امتی که بر هرکدامشان شاهدی می آوریم و تو را شاهد بر کل امت ها می آوریم. وقتی می گوییم رسول، امیرالمومنین(ع) هم هست. شاهد یعنی یک صحنه هایی را دیده، تحمل کرده حالا می رود ادا کند. عزیزان لازمه ی شهادت رسول(ص) و علی(ع) دیدن لحظه به لحظه است یعنی شهادتشان دروغ نیست، یعنی اگر خواستی چهار ساعت بخوابی یک ساعتی که فکر هرزه کردی قبلش ایشان دیدند. پیامبر(ص) بر درختی آرمیده بودند ابوذر آمد شاخه ای را تکان داد شکست پیامبر ندا داد ابوذر فکر کردی من خوابم؟ اینگونه فکر کردی، اگر این معرفت است، معرفتمان را درست کنیم.

عزیزان تفسیر حتما باید مولفش اهل بیت(ع) باشد؛ این حرف غلط است که ما اهل بیت را گرفتیم و قرآن را رها کردیم یا بزرگواران آن طرفی قرآن را گرفتند. اگر علی(ع) را از قرآن بگیری انقدر راحت نماز اول وقت می خوانی، انقدر انس با قرآن می گیری، اصل کاری را گرفته حالا بگذار بقیه کارهای خوب را انجام دهد، علی(ع) را که گرفته ام، همین که بگویی علی(ع) را قبول دارم در ترک گناهان و هزاران مشکل که می خواهی ترک کنی هم دچار مشکل می شوی، شیطان بفهمد ولایت علی(ع) را قبول کردی تو را دچار مشکل می کند.

غلط دوم، در فضای مجازی می گوید باید در خانه ی امام رضا(ع) رفتی به قوانینش احترام بگذاری، طفلک گناهی ندارد خواست خوبی برساند چون مطالعه نکرده زد چشم را هم داغون کرد. در کتمان نمی رود که از حرم که بیرون آمد چادر را در بیاورد درون حرم چادر بگذارد، یعنی امام رضا(ع) شرمنده بیرون از حرم را نمی بینی، من این نوع امام رضا(ع) را قبول ندارم شما هم نکنید، یعنی وقتی امام رضا(ع) حواسش نیست تو گناهت را بکن. علامه فرمود یک نفر پیرغلام می شود نگاهش می کنی گریه ات می گیرد، بازیگر سینما که تاحالا هرچه فیلم بازیگر کرده است یا ناف بوده یا حول آن. حالا بازیگری هست دارد کار دفاع مقدس می کند که نگاه دینی را به من و شما منتقل می کند می گوییم خدا پدر و مادرت را بیامرزد. غصه ام این است در تهران می بینند ریش دارد می خواهند یک تیکه ای بیندازند تا می بینند مویش را دم اسبی بسته است بیخیال می شود، یعنی من اگرمظاهر سیدالشهدا(ع) را بیان کنم تو حالت جوری می شود. چهار شب از علم امام گفتم که اگر عکس رهبر بر سینه ات زدی در خیابان نترسی آن را بپوشانی. حالا بعد از هفتاد سال بازیگری چه در دست داری، به نظر ما چیزی در دستش نیست.

غلط سوم، اگر فهمیدی علم امام زیاد است، حق نداری به امام مشورت بدهی. ما به حضرت سلمان هم گیر می دادیم اگر پیامبر نمی گفت که مشورت بدهید. خیلی زشت است شما به حضرت صاحب الزمان(عج) مشورت بدهی، در این چند صد کیلومتر اگر کسی بگوید به من اصلا حضرت عباس(ع) دیده شده در این راه، خودش را در بین اصحاب گم کرده است.

 

ارسال نظر