#پویش هر هیأت یک روستا

با گذشت ماه ها از زلزله کرمانشاه می‌گذرد بیش از ۲۰ هیئت مذهبی از سراسر کشور در روستاهای مختلف آسیب‌دیده مستقر هستند و بیش از ۳۲۰ هیئت نیز آمادگی خود را برای حضور در این پویش سراسری و مردمی اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کرمانشاه پس از چهار ماه از وقوع زلزله مهیب آن به بازخوانی دوباره سرگذشتش نیاز دارد. در این مجال به بخش‌هایی از این قصه پرنشیب و فراز و با رنج و امید می‌پردازیم.

ماجرایی که با شوک اولیه در 21 آبان ماه 96 آغاز شد و همه مردم کشورمان را به‌حرکت در آورد.  پس از زلزله 7.3ریشتری غرب کشور، منطقه بسیار وسیعی در استان کرمانشاه از ازگله تا سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی و قصرشیرین و ... تحت تأثیر این زلزله مخرب قرار گرفت و 620 کشته و بالغ بر 9 هزار زخمی و 70 هزار بی‌خانمان به‌جای گذاشت. رهبر انقلاب در همان ساعات اولیه در پیامی فرمودند: «از همه کسانی‌که می‌توانند به‌نحوی در سبک کردن بار مصیبت و جبران خسارت مؤثر باشند درخواست می‌کنم که به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند». ایشان چند روز بعد نیز صمیمانه در مناطق زلزله‌زده حاضر شده و با مراجعه چادر به چادر به تفقّد از خانواد‌ه‌های مصیبت‌زده و ارائه رهنمودهایی به مسئولان برای رسیدگی بیشتر پرداختند.

گزارش تصویری ازفعالیت سومین مرحله گروه جهادی یادگاران شهدا اراک در مناطق زلزله زده سر پل ذهاب بخش قلعه شاهین روستای نودیه 1

در ابتدا حرکت وسیع مردمی از سر همدردی با داغ‌دیدگان و آوارگان و کمک به آنان شکل گرفت. کمک‌های ریز و درشت بود که به‌همراه گرمی مهر و محبت هم‌وطنانمان رهسپار روستاها و شهرهای زلزله‌دیده کرمانشاه شد. حجم کمک‌ها باورکردنی نبود؛ به‌حدی که در هفته‌های اول، مناطق زلزله‌زده از حیث مواد غذایی اشباع شد. البته در ماه‌های بعد تب و تاب عمومی برای کمک‌رسانی تا مقدار زیادی فروکش کرد و باز مردم کرمانشاه ماندند و غم و غصه‌های جدیدشان.

حالا مرحله سخت در آن سرمای طاقت‌فرسای غرب کشور، مسأله مسکن موقت و دائم است. به‌مرور چادرها و کانکس‌ها توزیع شد. اما بعضی اوقات زور سرما چربید و از کودکان کشته گرفت. باران که می‌آمد کانکس‌ها مانند جزیره‌هایی از هم جدا در آب می‌شدند. به‌دلیل حجم و پراکندگی وسیع تخریب‌ها پی‌ریزی و ساخت دوباره مسکن زلزله‌زدگان به حوصله و زمان زیادی نیاز دارد.

در این میان و پس از گذشت این ماه‌ها قلب‌هایی بودند و هستند که هنوز هر روز برای داغ‌دیدگان. مصیبت‌زدگان کرمانشاه می‌تپند. ما در ادامه به حرکتی مردمی و هیئتی می‌پردازیم که دغدغه اصلی خود را کمک به مردم زلزله‌زده غرب کشور قرار داده است.

  • خادم هیئت، خادم مردم

«رفع فقر و محرومیت» گرچه در درجه اول و نگاه کلی و ریل‌گذاری به‌عهده مسئولان نظام و دولت جمهوری اسلامی است؛ ولی به‌تجربه ثابت شده است که بدون حضور و مطالبه‌گری گسترده و حرکت جهادی اقشار و تشکل‌های مردمی، دولت‌های مختلف، در عمل از پس انجام این مهم برنیامده‌اند.

photo_۲۰۱۸-۰۱-۱۶_۱۶-۰۷-۲۷

هیئت‌ها‌ به‌عنوان نهادی شکل‌گرفته از متن مردم و پایبند به اصول اسلام و انقلاب اسلامی که از دیرباز و در دوره‌های مختلف در در راستای تعظیم شعائر شیعی و احیای امر اهل بیت علیهم السلام به خدمت‌رسانی به محرومان و مستضعفان پرداخته‌اند، قصد دارند هم‌اکنون در قالب پویش «هر هیئت یک روستا» و با شعار «خادم هیئت خادم مردم» خدمات خود را منسجم‌تر و اثربخش‌تر از گذشته ادامه دهند. هیئت‌های مذهبی از این رهگذر کار فرهنگی را به فعالیت اجتماعی متصل کرده و سلوک و منش پاک هیئتی را در کشور می‌گسترانند.

از همان ساعات اولیه، هیئت‌های حسینی که ایام پیاده‌روی اربعین رهسپار کشور عراق شده بودند، پس از شنیدن خبر این زلزله هولناک با تمام توان و برپاکردن موکب‌های خود در مناطق زلزله‌زده به امدادرسانی سریع به مردم آواره از زلزله پرداختند. این هیئت‌ها با پشتوانه عمیق و عرق دینی و مردمی خود و با جمع‌آوری کمک‌های مردمی و تهیه مایحتاج اولیه شامل مواد غذایی و اسکان موقت مردم در چادر و کانکس، خدمات خود را کنار سایر نهادهای امدادرسان ادامه دادند.

اکنون که بیش از سه ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد بیش از 20 هیئت مذهبی از سراسر کشور در روستاهای مختلف آسیب‌دیده مستقر هستند و امور بازسازی و عمران و اشتغال و درمان و مسائل فرهنگی مردم آن منطقه را در قالب پویش مردمی «هر هیئت یک روستا» پیگیری می‌کنند که شرح کامل این فعالیت‌ها مجالی دیگر می‌طلبد. همچنین بیش از 320 هیئت نیز آمادگی خود را برای حضور در این پویش سراسری و مردمی اعلام کرده‌اند.

  • بدون توقف تا بازسازی کرمانشاه

از پرچمداران خدمت‌رسانی هیئت‌ها به مردم کرمانشاه، هیئت فاطمیون شهر گنبد است. این هیئت نمونه، فاصله‌ 1200 کیلومتری را درنوردیده‌اند و از شهر شمالی «گنبد کاووس» به روستای آسیب‌دیده از زلزله «تپانی» در  غرب کشور آمده‌اند تا حماسه‌ای دیگر در عرصه خدمت‌رسانی بیافرینند. هیئت فاطمیون نام حرکت خود را «خورشید نو» نامیده و شعار خود را «قلب هر گنبدی برای تپانی ‌می‌تپد» قرار داده است تا نور امیدی برای مردم روستای تپانی و چراغ راه و الگویی متعالی برای هیئت‌های مذهبی سراسر کشور باشند.

02

این هیئت جهادی در همه زمینه‌ها به‌کمک مردم روستای زلزله‌دیده تپانی رسیدگی می‌کند، سرپناه موقت و کانکس مهیا کرده و دستگاه‌های گرمایشی همچون آبگرمکن و بخاری برقی برای مردم نصب می‌کند، به‌فکر شادی و بازی کودکان و تجدید روحیه از دست رفته آنها هم هست و سرسره و الاکلنگ‌بازی برای آنها می‌آورد، با اهدای 4000 شعله لامپ کم‌مصرف به‌ارزش 15 میلیون تومان روشنایی‌بخش محل سکونت زلزله‌زدگان است، کمک‌های نقدی برای بازسازی روستا جمع‌آوری می‌کند.

کارگروه عمران و تأسیسات این پویش ساخت سرویس‌های بهداشتی و حمام مورد نیاز این روستا را به‌عهده گرفته و در حال ساخت است. کارگروه فرهنگی تربیتی هم روانشناس کودک و نوجوان و مشاور تربیتی و مربی مهارت‌های خانه و خانواده و کارشناس مذهبی  و مددکار در پی آن است که وجوه روحی اهالی روستا را ارتقا دهد.

این پویش به‌دنبال نیازهای مقطعی مردم هم هست و با توزیع بسته غذایی سلامت و شیر و اغذیه میان کودکان به ارتقای وضعیت جسمی آنها توجه دارد.

هیئت یا مهدی(عج) اسلام‌شهر مدتهاست که در روستای سراب ذهاب مستقر است و خدمت‌رسانی می‌کند. از عمده فعالیت‌های این هیئت در این روستا می‌توان به ساخت 60 سرویس بهداشتی و حمام، دیوارکشی مدرسه روستا، پی‌ریزی و ساخت تعداد 9 منزل مسکونی 60متری، اشتغال‌زایی در منطقه با احداث مغازه مرغ‌فروشی و کارواش، ساخت آشپزخانه، تحویل 20 کانکس به خانواده‌های بی‌سرپناه اشاره کرد.

photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۸_۲۳-۰۸-۰۰

در همین روزها خادمان هیئت حضرت علی اکبر علیه السلام همدان و هیأت جوانان عاشورایی رزمندگان اسلام لالجین در قالب گروه جهادی من القلوب از هشتم تا یازدهم اسفندماه با حضور در روستای زلزله‌زده میل قادر علیا از توابع قصر شیرین فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی خود را به انجام رساندند.

هیئت کافه شهدای شیراز در روستای انجیربان سر پل ذهاب به کارهای عمرانی مشغول و در حال ساخت خانه است. از شهر شیراز هیئت رهپویان وصال نیز به خدمات فرهنگی گسترده‌ای در سر پل ذهاب دست زده است. این هیئت در اسفندماه گذشته جشن تکلیف بزرگی را برای دختران سرپل ذهابی برگزار کرد و 46 نفر از منتخبان آنها را به سفر زیارتی مشهد مقدس فرستاد.

هیئت الزهراء دانشگاه شریف نیز در ساخت 10 واحد 24متری برای زلزله‌زدگان کرمانشاه روستای کوییک مشارکت کرده است. این هیئت‌ها نیز در جمع خدمت‌گران جهادی به مردم محروم و زلزله‌زده کرمانشاه فعالیت می‌کنند:

امام علی(ع) کرمانشاه، کربلای رفسنجان، صاحب الزمان(عج) و امام حسن(ع) قم، الغدیر بوشهر، ثارالله(ع) زنجان، روضة الشهدای دزفول، بیت المهدی(عج) کرج، فاطمة الزهرا(ع) بابل، انصارالمهدی(عج) بروجن، مجموعه فرهنگی یاسین و... .

این هیئت‌ها در روستاهای آب‌باریک، زرین‌جو، خالدی، افشارآباد، سراب ذهاب، روستاهای بخش قلعه‌شاهی، زرده و کوئیک محمود، انجیربان‌ اواره‌ علی، تپه‌سبز، کوئیک عزیز، تپانی قدیم و تپانی جدید، نورآباد و ... در زمینه‌های فرهنگی ــ تربیتی، بهداشت و درمان و عمرانی فعالیت می‌کنند.

photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۸_۲۲-۵۵-۲۵

از دیگر فعالیت‌ها در این زمینه برگزاری همایش تخصصی هیئت‌های فعال در عرصه خدمت‌رسانی با تمرکز بر امدادرسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه و کرمان است که به‌همت جامعه ایمانی مشعر، روزهای 19 و 20 بهمن در شهر قصرشیرین کرمانشاه برگزار شد. در این همایش که با شعار «خادم هیئت خادم مردم» و با هدف حضور و خدمت‌رسانی بیشتر هیئت‌ها در عرصه‌های اجتماعی برگزار شد بیش از 400 مدیر و خادم هیئت‌های شاخص سراسر کشور شرکت داشتند و صاحب‌نظران و فعالان این عرصه به ایراد سخن پرداختند.

حضور هیئت‌های مذهبی و تشکل‌های مردمی در حرکتی هماهنگ در مناطق زلزله‌زده تحت پویش «هر هیئت یک روستا» همچون خشت خشتی هستند که با اتصال به هم، خانه امید ویران‌شده مردم مصیبت‌زده کرمانشاه را دوباره خواهند ساخت.

 

ارسال نظر